Inne

Tak właściwie to za kogo uważa się psychiatre?

Specjalista psychiatrii pomoże rozwiązać wszelkie problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Jego pomoc może przydać się szczególnie, gdy w życiu przechodzimy ciężki okres lub gdy dopada nas depresja. Nie należy się go obawiać, gdyż w większości chorób o podłoży psychicznym tylko specjalista psychiatrii jest w stanie pomóc.

Czym zajmuje się lekarz o tej specjalizacji?

Zastanawialiście się „kim jest psychiatra?” Psychiatra jest lekarzem, który diagnozuje i leczy choroby oraz zaburzenia psychiczne. Ta dziedzina medycyny wciąż bardzo szybko się rozwija, a lekarze psychiatrzy mogą, tak jak lekarze innych specjalizacji, wprowadzać najnowsze, farmakologiczne leczenie oraz wypisywać recepty. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, nie powinniśmy odkładać wizyty u tego specjalisty. Jest to osoba, która wysłucha problemów i wskaże takie rozwiązania, które pozwolą na powstrzymanie rozwoju choroby i zminimalizowanie jej skutków ubocznych.
Wiele osób ma obawy przed wizytą u psychiatry. Boją się osądzania i nieprzyjemnego traktowania. Współcześnie jednak lekarze starają się pomóc osobom chorym psychicznie, by mogły normalnie funkcjonować i co najważniejsze lekarza obowiązuje tajemnica lekarska. Bezpodstawne są więc obawy przed rozpowiadaniem o chorobie postronnym osobom.

Kiedy należy umówić wizytę u psychiatry?

Podjęcie decyzji o umówieniu terminu wizyty u psychiatry jest bardzo trudne. Często do takiego działania nakłaniają lekarze rodzinni lub psychologowie. Na wizytę u psychiatry powinny koniecznie umówić się osoby, u których można zauważyć następujące objawy:
1.zmiany w relacjach rodzinnych,
2.unikanie kontaktów towarzyskich,
3.nagłe wahania nastroju,
4.występowanie lęków i niepokoju,
5.smutek i przygnębienie,
6.nerwowość i nadwrażliwość,
7.nadużywanie leków, alkoholu i narkotyków,
8.słyszenie i widzenie rzeczy nieistniejących.
Psychiatra pomoże ustalić, jaka jest przyczyna występujących objawów i wdroży takie leczenie, by pozbyć się ich.

Jakie choroby leczą psychiatrzy?

Lekarz psychiatra dobiera indywidualne leczenie do każdego zdiagnozowanego problemu. Lekarze psychiatrzy najczęściej leczą: depresje, nerwice, schizofrenię oraz myśli samobójcze.

Jeśli niepokoją Cię objawy mogące sugerować na występowanie zaburzeń psychicznych, nie należy czekać z wizytą u psychiatry. Lekarz tej specjalności pomoże pozbyć się przykrych dolegliwości i poprawi komfort codziennego życia.