Inne

Jaką kostkę brukową wybrać?

Przestrzeń wokół domów jednorodzinnych najczęściej wypełniają aranżacje z kostki brukowej połączone z zielenią trawnika i roślinności. Kostka daje ogromne możliwości aranżacyjne, a dostępność wielu kolorów i kształtów powoduje, że możliwości zagospodarowania nawierzchni ogranicza tylko powierzchnia działki.

Jak zaprojektować przestrzeń wkoło domu?

Kostka brukowa jest takim materiałem nawierzchniowym, iż to ona w dużej mierze decyduje o tym, jak będzie wyglądała cała posesja. Co ważne piękno kostki brukowej jest widoczne zarówno latem, jak i zimą.
Pierwszym krokiem, by zagospodarować przestrzeń na swojej działce jest przygotowanie projektu. Projekt to plan przebiegu ścieżek oraz wszelkie szczegóły dotyczące koloru i kształtu wybranej kostki brukowej. Warto wybrać w tej kwestii doświadczonego projektanta, który w profesjonalny sposób doradzi i zwróci uwagę na to, by wybrać taką kostkę brukową, która będzie odpowiadała idealnie do intensywności ruchu. Oczywiście oprócz kwestii praktyczności, niezmiernie ważny jest też aspekt wizualny. Dlatego też w projekcie należy uwzględnić upodobania inwestora i zgodnie z nimi wybrać taką kostkę brukową, która będzie pasowała do zabudowy nieruchomości i jej otoczenia. Najczęściej już na etapie projektu inwestorzy decydują się konkretny model kostki brukowej.

Jak dobrać idealny rozmiar kostki?

Wybierając idealną kostkę brukową do aranżacji działki należy kierować się ogólnymi zasadami. Dzielą one powierzchnie zgodnie z rozmiarem i każdej odpowiada określona wielkość kostki brukowej:
1. duże powierzchnie – najlepiej prezentuje się duża kostka brukowa, która daje efekt otwartej przestrzeni i jest prosta do ułożenia,
2. przestrzeń ograniczona i skomplikowana – lepiej wybrać kostkę brukową o mniejszych rozmiarach, która będzie łatwiejsza do ułożenia w sposób precyzyjny na małej powierzchni. Układanie dużej kostki brukowej na małych powierzchniach jest nieekonomiczne, gdyż tworzą się liczne docinki materiału.

Jaki kolor i wzór kostki wybrać?

Na dużych przestrzeniach kostka brukowa będzie wyglądała niezwykle oryginalnie ułożona w graficzne wzory, które wzbogacą kompozycję. Proste układy nie wprowadzą chaosu, a będą ciekawym efektem wizualnym. Zasada jest taka, i przy tworzeniu wzorów z kostki należy trzymać się maksymalnie trzech kolorów, by nie przedobrzyć. Małe powierzchnie natomiast można aranżować z maksymalnie dwóch kolorów kostki, na przykład ciemnej i jasnej, z czego jeden z kolorów musi być dominujący.

Wybranie odpowiedniej kostki brukowej jest wyzwaniem trudnym. Należy bardzo dokładnie przemyśleć wszelkie aspekty, gdyż jest to rozwiązanie na lata.